2019, cel mai bun an din istorie pentru CS Unirea Alba Iulia. 34 de sportivi au obținut 140 de medalii


Clubul Sportiv (CS) Unirea Alba Iulia înregistrează, în 2019, cel mai bun an din istoria de 45 de ani, după ce 34 de sportivi au obținut, la competițiile interne și internaționale, 140 de medalii, dintre care 75 de aur, 38 de argint și 27 de bronz, mai multe decât anul precedent, când totalizaseră 127 de medalii.

Sportivii
legitimați la CS Unirea Alba Iulia s-au remarcat la competiții
regionale, naționale, europene și mondiale, demonstrând astfel că
ambiția, munca și talentul fac ”casă bună” și creează
drumul spre succes. Tot în acest an, CS Unirea Alba Iulia a reușit
reactivarea secției de culturism, iar astfel are opt ramuri sportive
active: powerlifting, haltere, atletism, judo, orientare, box și
tenis de masă.

”Întrucât
competițiile din acest an s-au încheiat, ajungem la <<ora
bilanțului>>, având datoria și plăcerea să venim în fața
iubitorilor de sport cu rezultatele obținute. 2019 a fost un an
extraordinar, în care mai mulți sportivi au excelat: dacă în urmă
cu 12 luni spuneam că va fi greu să ne menținem, deoarece este mai
greu să rămâi în top decât să ajungi acolo, iată că acest an
vine cu mai multe medalii. Nu îmi rămâne decât să îi felicit pe
sportivi și antrenori: au reușit să scrie istorie într-un domeniu
lăsat la capitolul <<diverse>>, subfinanțat și uitat
de toată lumea, iar CS Unirea rămâne, datorită lor, un punct alb
pe o hartă din ce în ce mai neagră”, a spus directorul CS Unirea
Alba Iulia, Corneliu Mureșan.

Reamintim
că în vară CS Unirea a obținut trei medalii de aur și una de
argint, prin sportivul Alexandru Catarambă, la Campionatul Mondial
de Powerlifting, juniori și tineret, din Canada, iar în toamnă,
sportivii CS Unirea au participat la Campionatul Mondial de
Powerlifting, Seniori, în Emiratele Arabe Unite, unde cel mai bun
loc al delegației – locul cinci – a fost obținut de către
sportivul Andrei Irimie.

Rezultate
obținute de CS Unirea Alba Iulia în 2019:

Numele si
prenumele sportivului (echipei)/ antrenorului
Ramura de
Sport
Competiția/
Data și locul desfășurării
Proba/
Categoria
Rezultat
Sportiv
Bogya Tamas
:

Instructor
sportiv Anghel Marius

Orientare Campionat
Național Semimaraton 18.04. Baia-Mare
Semimaraton Loc.2

Transylvania
Open, 18-21.07. Cluj-Napoca
M21E Loc.1

CN
Sprint-Urban et.5
CN Md, Ld,
Stafeta, Sprint, 05-08.09. Slănic-Prahova, Campina
M21
Stafeta
M21
Lungă Distanță (Ld)
M21
Medie distanță (Md)
M21 Sprint
Loc.1
Loc.3
Loc.3
Loc.3

Cupa Pro-Silva
2019, 09.10.11. București
M21(13), 5,3km Loc.1
Brabiescu
Paul

Instructor
sportiv: Anghel Marius

Orientare CE,
SEEOC-SEEMOC
Sp/ Ld/ Md,
20-25.08. Moldova, Chisinau 3WRE
M35,
3,4km
M35,
8,6km
Stafeta
M35, 4,5km
Loc.1
Loc.1
Loc.1
Loc.2

CN
Sprint-Urban et.5
CN Md, Ld,
Stafeta, Sprint, 05-08.09. Slanic-Prahova,Campina

M21
Stafeta

Loc.1

Zincă
Ionuț

Instructor
sportiv: Anghel Marius
Orientare CN de
Semimaraton 18.04. Baia-Mare
SM Loc. 1

CN
Sprint-Urban,et.3
Cupa României,
10-12.05 Oradea
A(43),
2,0km
M21E
Loc.1
Loc.1

CN Parc Oras,
et.2, Cupa Chimistul-MD, 18-19.05. Cisnădie Victoria
M21(15) Loc.2

CE,
SEEOC-SEEMOC
Sp/Ld/Md,
20-25.08. Moldova, Chișinau 3WRE
M21E,
3800m
M21E,
11300m
M21E,
5200m
Stafeta
Loc.1

Loc.1
Loc.1
Loc.3

CN
Sprint-Urban et.5
CN Md, Ld,
Stafeta, Sprint, 05-08.09. Slanic-Prahova, Câmpina
M21
Stafeta
M21(16)
Ld
M21
Md
M21 Sprint
Loc.1
Loc.1
Loc.1
Loc.1

CN
Noapte
CN
Sprint-Urban et.6
CN Stafeta
Mixta, 04-06.10. Cincșor-Victoria
M21(15) Noapte Loc.1

CN
Parc Oras, et.7
12-13.10.
București
M21
M
Elita
M35
Loc.2
Loc.1
Loc.1
Sportiv,
instructor:
Anghel Marius
Orientare CN
Sprint-Urban, et.3
Cupa României,
10-12.05 Oradea
C(83),
1,8km
Open Tehnic
Loc.1
Loc.1

CN Parc Oras,
et.2, Cupa Chimistul-MD,18-19.05. Cisnadie Victoria
M(40),2,8km Loc.1

CN
Sprint-Urban et.5
CN Md, Ld,
Stafeta, Sprint, 05-08.09. Slanic-Prahova, Câmpina
M45(14),
Sprint
M35(1) Md
Loc.1

Loc.1

CN
Noapte
CN
Sprint-Urban et.6
CN Stafeta
Mixta, 04-06.10. Cincșor-Victoria
M45(9) Sprint
urban
Loc.2

CN
Parc Oraș, et.7
12-13.10.
București
M45 Loc.2
Dehelean-Mih
Mihaela
Culturism CN Seniori
06.10. Sibiu
Masters +45 Loc.3
Medrea
Andreea

Antrenor: Dinu
Cristian
Judo CN
Euroregional U11,U 15, Aprilie Deva
U13-28kg Loc.3
Bogdan
Laura Alexia

Antrenori:
Dinu Cristian,
Dinu Alin
Judo CN
Euroregional U11, U15, Aprilie Deva
U15-48kg Loc.1

CN U15, 24
Mai, Dumbrăvița -Timiș
U15-48kg Loc.2

Camp. Balcanic
U15, Macedonia
U15-48kg Loc.5

CN
Judo NE Waza U16 F
13.10.Dr. Tr.
Severin
U16-48kg Loc.1

Cupa
Sperantelor 01.06. Sibiu
U16 -48kg Loc.1

Cupa
Onesti, 29-30.11.
Onești, jud.
Bacău
U16 -48kg. Loc. 1
Horhat
Alesia

Antrenor
: Dinu Alin

Judo CN
Euroregional U11,U 15, Aprilie Deva
U15-63kg Loc.2

Cupa
Speranțelor 01.06. Sibiu
U16-63kg Loc.2
Sibișan
Alexandru

Antrenori:
Dinu Cristian,
Dinu Alin
Judo CN Individual
U16,31.03. Satu-Mare
U16-81kg Loc.3

CN
Judo NE Waza U16 F
13.10.Dr. Tr.
Severin
U16-73kg Loc.2

Turneu
International Judo „Vasile Luca” 28.11-01.12.
Chișinău, R.
Moldova
U16 -81 kg Loc.2
Onișor
Paul

Antrenor:
Dinu Cristian

Judo CN
Euroregional U11,U 15, Aprilie Deva
U13-60kg Loc.1

Cupa
Speranțelor 01.06. Sibiu
U16-60Kg Loc.2
Arion
Alina

Antrenor:
Dinu Alin
Judo CN
Euroregional U11
,U 15, Aprilie
Deva
U13-40kg Loc.1

Măieruț
Cătălin

Antrenor: Dinu
Cristian

Judo

Cupa
Speranțelor 01.06. Sibiu

U13-38 kg

Loc.3

Jurj
Cătălin

Antrenor: Dinu
Cristian

Judo

CN
Euroregional U11, U15, Aprilie Deva
U13-60kg Loc.2
Andronache
Anamaria

Antrenor: Dinu
Cristian
Judo CN
Euroregional U11, U15, Aprilie Deva
U13-48kg Loc.3

Cupa
Speranțelor 01.06. Sibiu
U13-48kg Loc.3
Dinu
Cristian

Antrenor: Dinu
Cristian
Judo CN
Euroregional U11,U 15, Aprilie Deva
U13-26kg Loc.3
Dinu
Ana

Antrenor: Dinu
Cristian
Judo Cupa
Speranțelor 01.06. Sibiu
U13-23kg Loc.3
Rus
Natalia

Antrenor: Dinu
Alin
Judo Cupa
Speranțelor 01.06. Sibiu
U13-52kg Loc.2
Nemes
Andrada

Antrenor: Dinu
Alin
Judo Cupa
Speranțelor 01.06. Sibiu
U13-52kg Loc.3
Tiutiu
Roberta

Antrenor: Dinu
Alin
Judo Cupa
Speranțelor 01.06. Sibiu
U13-32kg Loc.1
Catarambă
Alexandru

Antrenor
voluntar:Panazan Ovidiu

Powerlifting Finala CN, M+F
, Jun I, Jun II(Tineret), Powerlifting, 6-7.04. Timișoara
Seniori
120kg

Jun
II

3
locuri 3

4 locuri 1

CE
,M+F, Jun I, Jun.II, Seniori, Master,
Powerlifting
28.04-04.05.
Pilsen Cehia
Jun.II-U18 3
locuri 1
1 Loc 2

CM
, Juniori si Tineret
26-31.08.
Regina, Canada

Jun. II- U18 3
locuri 1
1 loc.2
Irimie
Andrei

Antrenor
voluntar: Pănăzan Ovidiu

Powerlifting Finala
CN, M+F , Jun I, II, (Tineret), Powerlifting
06.07.
Timișoara

Seniori 83kg 3
locuri 1

C
E ,M+F, JunI, Jun.II,Seniori,Master,
Powerlifting
28.04-04.05.Pilsen
Cehia
Seniori

Loc.3
2
Locuri 14
1 Loc.13

CM
, Seniori, Seniori M+F
26-31.08.
Dubai, EAU
Senior Loc.
5
Loc. 12, 15,
16

Finala
CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F,
09.11.Baile Felix

Seniori

Open IPF

Loc.
1 individual

Loc.
1 echipe

Loc.1

Cioflică
Andrei

Antrenor
voluntar:
Pănăzan
Ovidiu

Power
lifting
Finala CN, M+F
, Jun I, Jun II(Tineret), Powerlifting,6-7.04. Timișoara
Seniori
74kg

Open

3Locuri
1
Loc.2

Loc.3

CM
, Seniori, Seniori M+F
26-31.08.
Dubai, EAU
Seniori Loc.8
2
Locuri 9
Loc.10

C
E ,M+F, JunI, Jun.II,Seniori,Master,
Powerlifting
28.04-04.05.Pilsen
CehiaSeniopri
Seniori 3
Locuri5
1 Loc.4

Finala
CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F
09.11.Baile
Felix
Jun.II,U18

Open
IPF

Loc.2

Loc.3

Buciuman
Cătălin

Antrenor
voluntar:
Pănăzan
Ovidiu
Power
lifting
Finala
CN M+F , Jun I, Jun II(Tineret), Powerlifting,
6-7.04.Timisoara
Seniori
74kg

Jun.I 74kg

1
loc.1
3
locuri 2

4 locuri 1

CM
, Juniori si Tineret
26-31.08.Regina
, Canada
Tineret-U23 Loc. 4, 6,7, 8

C
E ,M+F, JunI, Jun.II,Seniori,Master,
Powerlifting
28.04-04.05.Pilsen,
Cehia

Tineret-U23

Loc.3
Loc.4,5,6

Turus
Daniel

Antrenor
voluntar:
Pănăzan
Ovidiu

Powerlifting Finala
CN, M+ , Jun I, Jun II(Tineret), Powerlifting,
6-7.04
Timisoara

Seniori
120kg

Tineret 120kg

1
loc. 3

4 locuri 2

C
E ,M+F, JunI, Jun.II,Seniori,Master,
Powerlifting
28.04-04.05.Pilsen
Cehia
Tineret-U23 3
locuri 6
1 Loc. 8
Cazacu
Alexandru

Antrenor
voluntar: Pănăzan Ovidiu

Powerlifting Finala
CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F
09.11.Baile
Felix
Jun.I,
U23

Open
IPF

Seniori

Loc.1

Loc.2

Loc.1

CM
, Juniori si Tineret
26-31.08.
Regina, Canada
Tineret-U23 2 locuri 5
Avram
Laurențiu
Antrenor
voluntar: Pănăzan Ovidiu
Power
lifting
Finala
CN M+ , Jun I, Jun II(Tineret), Powerlifting,
6-7.04.Timisoara
Seniori Loc.1

C
E ,M+F, JunI, Jun.II,Seniori,Master,
Powerlifting
28.04-04.05.
Pilsen Cehia

Seniori

Loc.
8, 11,
13, 14

Finala
CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F
09.11.Baile
Felix
Seniori Loc.1
3 locuri 2

CM
, Seniori, Seniori M+F
26-31.08.
Dubai, EAU

Seniori

2
locuri 13
loc. 14, 16

CS UNIREA
Alba Iulia

Finala
CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F
09.11.Baile
Felix
Jun.I, U23 Loc.1
CS UNIREA
Alba Iulia

Finala
CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F
09.11.Baile
Felix
Seniori Loc.1

Vîlcu
Nicu

Antrenor:
Frătila
Ioan

Haltere Finala
CN, Haltere U12, U13, 10-14.06.
Botoșani
U13-67kg 3 locuri 2
Năstase
Ionuț

Antrenor:
Fratila Ioan
Haltere CN
Haltere+Cupa Romaniei Jun.I 19-22.03. Bascov
Jun.I
-56kg

Cupa
Rom.
Jun.I

3Locuri
3

Loc.3

Rodean
Ana

Antrenor:

Avram Gabriel

Atletism CN
Seniori, 20Km, Mars
31.07. Pitești
Seniori
20km
Mars
Loc.1
indiv.
Loc.1 echipe

CN
-Finala, Cros
18.10. Felix
8 km Loc.2
echipe
Loc.5 indiv.

CN
-Finala, 10km, Mars
02.11.
Bucuresti
10 km Mars Loc.1
indiv.
Loc.1 echipe
Acatrinei
Mihaela

Antrenor:
Avram Gabriel

Atletism Finala CN Mars
,Iarna 25.03. Botoșani
Seniori
20km Mars

Loc.2
indiv.

CN
Seniori, 2oKm, Mars
31.07. Pitesti
Seniori
20km
Mars
Loc.2
indiv.
Loc.1 echipe

CN
-Finala, Cros
18.10. Felix
8 km Loc.2
echipe
Loc.8 indiv.

CN
-Finala, 10 km, Mars
02.11.
Bucuresti
10 km Mars Loc.2
indiv.
Loc.1 echipe

Jid
Georgiana

Antrenor:
Avram Gabriel

Atletism

CN
Mars,Iarna
25.03.Botosani

Tineret
20km Mars

Loc.3
indiv.

CN
Seniori, 2oKm, Mars
31.07. Pitesti
Seniori
20km
Mars
Seniori
Jun.1
Tineret

Loc.1
echipe
Loc.3
Loc.5

CN
-Finala, Cros
18.10. Felix
8
km Sen.
Tineret
Loc.1
echipe

CN
-Finala, 10km, Mars
02.11.
Bucuresti
10
km Mars
Seniori
Tineret

Loc.1
echipe
Loc.6

Pavel
Natalia

Antrenor:
Bucerzan Mariana
Atletism CN Copii 1,
2km, Mars
Copii
1
2Km Mars
Loc.4
Moldovan
Daniel

Antrenor:
Paștiu Nicolae
Box CN
Box, Seniori
14-18.10.Tg.
Mures
Seniori 91kg Loc.3
Dărămuș
Andrei Vasile

Antrenor:
Paștiu Nicolae
Box CN
Box, Seniori
14-18.10. Tg.
Mures
Seniori 81kg Loc.2

Post-ul 2019, cel mai bun an din istorie pentru CS Unirea Alba Iulia. 34 de sportivi au obținut 140 de medalii apare prima dată în Stiri din alba Ziarul Apulum.


Source: New feed


Comentarii

Comentarii